Çıralı

Çıralı Adrasan
Çıralı Adrasan

Çıralı, Antalya’nın Kemer ilçesi sınırları içerisinde yer alan Ulupınar’da harika bir doğaya sahip sahil yerleşkesidir. Üç kilometre boyunca uzanan harika bir kumsalı ile adından sıkça söz ettiren Çıralı, Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde bulunmaktadır. Çıralı’nın sahil bölümünde koruma altında olan deniz kaplumbağaları meşhur Caretta Caretta kaplumbağalarının yaşama ve üreme alanı da bulunmaktadır.

Bu yüzden Çıralı’nın 3 kilometrelik plaj alanı üzerinde belirli alanlarda giriş yasağı uygulandığı da bilinir. Çıralı’nın kumsalı denizden itibaren yumuşak şekilde yükselmesinden kaynaklı olarak; sahili sağ ve sol tarafında kayalık bölgeler sınır görevi görmektedir. İnce taneli kum yapısına sahip olan Çıralı plaj; yaz sezonunda yerli ve yabancı binlerce kişi tarafından tercih edilen plajlar arasında kendisine yer bulmaktadır.

Çıralı’nın kuzey tarafında sadece kış döneminde etkili olan dere yatağı bulunmaktadır. Güney tarafta ise; Olympos Antik Kenti’nin içerisinden geçerek köye ulaşan dere denize ulaşmaktadır. Bu sayede Çıralı’nın kumsal bölümü Olympos deresi nedeniyle; Olympos ve Çıralı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Çıralı; Ulupınar Deresi, Ulupınar Kanyonu, tarihi Likya Yolu, Yanartaş ve Olympos Antik Kenti gibi pek çok tarihi ve kültürel kalıntıya yakın olmasından dolayı da ziyaretçi potansiyeli yüksektir. Antalya merkezinden Kumluca – Kemer yolunu kullanarak ulaşım sağlanabilir.

Çıralı’da İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde sakinlik oluşabilir ancak yaz sezonunda müthiş bir kalabalık oluşması mümkündür. Bu yüzden Çıralı’ya giderken sezon yoğunluğunu unutmamak veya sezon yoğunluğunda yaşanabilecek olumsuzluklar veya olumlu durumlar göz önüne alınarak gezi ve tatil planı yapılmalıdır.

Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde bulunan Çıralı’da Yanartaş’ı ziyaret edip, 2500 yıldır hiç sönmeyen bu gizemli ateş karşısında fotoğraf çekinebilir ve anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Dilerseniz; Çıralı çevresinde yer alan Adrasan koylarını ve Tekirova koylarını da tekne kiralaması yaparak gezintiye, keşfe çıkabilirsiniz.

Antalya’da ortalama 78 kilometre uzaklıkta yer alan Çıralı’da yüzmek, dalış yapmak, doğa yürüyüşü gerçekleştirmek, yoga ve meditasyon yapmak hem zihin sağlığı açısından, hem de vücut sağlığı açısından da oldukça faydalı olacaktır.

Çıralı’da tarihin izlerine yakından bakmak, doğayı ve ormanı keşfetmek, denizin yer üstü ve yer altı güzelliklerini incelemek için rota planınızı oluşturmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti başlat
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?