Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti, Phaselis veya Faselis olarak da yazılmaktadır. Yunan ve Roma şehri olan Phaselis, Likya’da yer almaktadır. Antalya ilinin Kemer ilçesi yakınlarında yer alan Phaselis’in kuruluşu ise Milattan Önce 690 olarak bilinmektedir.

Olimpos Beydağları Milli Parkı sahası içerisinde yer alan Phaselis Antik Kenti, sedir ve çam ormanları arasında eşsiz bir görünüme ve doğaya sahiptir. Antalya – Kumluca yolu üzerinden ulaşım sağlanabilen Phaselis Antik Kenti’ne çok yakın lokasyonda, Olympos Antik Kenti ve Beldibi Mağarası da yer almaktadır.

Rodoslular tarafından kurulan Phaselis, yıllar boyunca Likya’nın doğu tarafında yer alan en önemli liman olarak bilinir. Phaselis içerisinde yer alan dört limanı ile tanınmaktadır. Kuzey Limanı, Korunmuş Liman, Savaş Limanı ve Güneş Limanı şeklindedir.

Antik tiyatro, bazelika, agora, sahne binası, tapınak, anıtsal mezar, antik liman, su kemeri ve hamam gibi kalıntıların yer aldığı Phaselis Antik Kenti, her yıl binlerce yerli ve yabancı misafir tarafından ziyaret edilmektedir.

Phaselis Antik Kenti’nde 2 adet liman bulunur. Günümüzde ise; Phaselis’te liman olarak bilinen Güney Limanı bölgesi, plaj olarak kullanılmaktadır. Tekirova manzarasına sahip olan plaj alanında; yaz sezonunda yoğunluk oluşabilmektedir.

Phaselis Antik Kenti’nde Phaselis Koyu’da yer almaktadır. Phaselis Koyu; Phaselis Antik Tiyatrosu ve Phaselis Antik Kenti’nin hemen arka bölümünde, Tekirova tarafında yer almaktadır.

Phaselis Antik Kenti’nin tam ortasında 20 ile 24 metre genişliğe sahip cadde bulunmaktadır. Caddenin güney ucunda ise Hadrian Su Yolu kapısı yer almaktadır. Caddenin iki tarafında da yol ve dükkânlar bulunmaktadır. Dükkânların yakınlarında ise; Agora, Tiyatro ve Hamam gibi Phaselis Antik Kenti’nin kamu yapıları yer almaktadır. Yapıların tarihleri ile ilgili net bir bilgi bilinmemekle beraber, Milattan Önce 1. Ve 2. Yüzyıla kadar uzandığı da söylenebilmektedir.

Phaselis Antik Kenti’nde 70 metre yüksekliğinde plato üzerine kurulu olan yerleşim yeri arasında ise su kanalları bulunmaktadır.

Phaselis Antik Kenti, Likya ve Pamfilya bölgesi şehir olarak söylenmektedir. Ancak gerçek durumda; hem Likya, hem de Pamfilya bölgesinin sınırları arasında bulunmaktadır.

Phaselis Antik Kenti ile ilgili olarak tarihteki en önemli olay ve zaman, Milattan Önce 333 yılında Büyük İskender’in altın taçla Phaselis’te karşılanması olarak bilinir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti başlat
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?